Únor 2016

Kolik energie...

20. února 2016 v 18:09 | GABATE |  Kolik energie....
Kolik energie…

Každý víkend probíhá u nich v domácnosti celkem stereotypně. Je potřeba se trošku zregenerovat, trochu odpočinou, vždyť ON chodí celý týden do práce. Nechodí, jezdí. Je to hrozná dřina, dostat se do práce, vždyť to cestování mu zabere tolik času. Tak je snad jasné, že ho nebude nikdo omezovat, rozptylovat v jeho víkendovém programu. Jasně.

ONA, která patří do společné domácnosti, (občas si jí všimne, když nemůže něco najít) také chodí do práce, ale bacha, má to přece daleko jednodušší. Její pracoviště je v dosahu a jezdí jeho autem. No, kde je ta spravedlnost? Není.

Sobota je den sice víkendový, ale předpokládá se, že bude uklizeno, uvařeno…"Nevíš, kde mám ty kalhoty? Už jsou vyprané? Dal jsem je do špíny…" Tahle otázka padne obyčejně až v neděli, kdy se ON připravuje na cestu do Prahy, vždyť jede na hokej. V sobotu kalhoty do postele nepotřebuje.

Abych nepředbíhala, je stále sobota a ON je na svém místě, v posteli, před ním se promítá na velké obrazovce, která visí přesně v úrovni očí při poloze ležmo, další z přiblblých seriálů. Občas pomocí ovladače projede ostatní programy, no aby mu něco neuteklo. Skončí na sportovním kanálu, vždyť sport má přece nejraději. Teoretik.

Za zdí, kde sleduje vlastní programy, kde mu nikdo nenadává, za to, že se celý den drží svého mobilu, na kterém hraje šachy s celým světem, se občas ozve pochvala nebo nadávky na ty lemply, kteří, když to neumí, tak ať tam nelezou.(Myšleno na různá sportoviště.) Asi je přestávka a reklamy HO moc nebaví, klapnou dveře a rozsvítí se lednice. Hrajou asi blbě, je vyčerpaný a je potřeba doplnit energii k dalšímu. K čemu vlastně dalšímu?

*

Začalo JI zajímat, kolik energie asi vydá během jedné soboty. Z postele na toaletu - patnáct kroků. Z postele k lednici - deset kroků. Z postele k počítači - tři kroky. Na výtku, že se celý den válí, se okamžitě ohradí, že celé dopoledne pracuje. Tzn. Tři kroky k počítači. Celé dopoledne obyčejně znamená maximálně tři hodiny. No, ono sedět tři hodiny u PC musí být velmi vyčerpávající. Každopádně ONA nechce zlehčovat JEHO intelektuální činnost, ale byla by moc ráda, aby alespoň občas připustil, že se mu blbě chodí, dýchá, z úplně jednoduchého důvodu - absence pohybu. To, že si trénuje mozek, tím, že celé dny vydrží jezdit po displeji svého mobilu a hrát šachy je sice fajn, ale tělo má i jiné důležité svaly. Zatím dává přednost hladkému svalstvu, které pracuje samo i v leže-žaludek, který ON nenechá zahálet. Díky stálé a čilé peristaltice, což je pozvolný, rytmický pohyb žaludečních stěnje tlumen mozek, tak se nemůže divit, že ani ty šachy…nic moc.

ONA mezitím stačí uklidit, vyprat ty kalhoty, po kterých se ON bude zítra shánět a jasně, že uvařit oběd. Dvakrát si ON odběhne na toaletu, cesta tam a zpět - šedesát kroků a při cestě zpět jukne do lednice, čím by doplnil energii. Vždycky se něco najde, a když HO ONA nepřistihne, energii doplní v posteli. Do oběda suma sumárum osmdesát kroků. (V lednici byl možná dvakrát.)

Nadešel čas oběda. Kouřící talíř mu přistane u PC. Se slovy "Pojď se naobědvat" se ONA obrací k posteli, kde ON musí vleže dohrát partii. "Ještě nemůžu, dávám šach." Asi nevyhrál, protože přináší prázdný talíř do kuchyně - deset kroků, se slovy, že to nebylo k jídlu, bylo tam moc zeleniny.

Odpoledne je delší, než dopoledne, ON stačí shlédnout dva celovečerní filmy. Dvakrát cesta na toaletu - šedesát kroků. Dvakrát cesta do lednice - čtyřicet kroků. Celé odpoledne sto kroků.

Blíží se večer a je čas jít do postele. Vlastně konečně nastal čas, kdy může zůstat v posteli a nikdo HO už nebuzeruje. Ušetřil pár kroků.

Celková kalkulace - za celý den sto osmdesát kroků. Bože, pro jeho energetický výdej bylo i zeleniny moc.

GABATE