Říjen 2015

Mosty

3. října 2015 v 19:26 | GABATE |  Mosty
Mosty


Všichni rádi cestujeme, všichni chceme poznat jiné země, jiné ostrovy. V dnešní době není problém zajet se podívat za jinými kulturami, poznat exotické země. Stačí prstem ukázat, zaplatit, zabalit a můžeme vyrazit.

Každý z nás je vlastně ostrov, který pluje ve vesmíru. Každý z těchto ostrovů je něčím výjimečný, něčím zajímavý. Ostrovem se každý stane vlastně až po narození. Chvilku je připoután k pevnině pupeční šňůrou, která je nemilosrdně přestřihnuta. Ještě nějakou chvilku se nový ostrůvek motá kolem mateřské pevniny, učí se a pak se vrhne do náručí vesmíru.

Každý má rád cestování, každý rád objevuje nové kraje, nové světy, které můžeme navštívit díky cestám, které jsme museli vybudovat. Zrovna tak se my lidé snažíme budovat mosty, které nás spojí. Mosty, které nám dovolí poznávat se. Žádný z nás si nepamatuje svůj první most, který nás spojoval s mateřským ostrovem. Nikdo přesně neví, jak a z čeho se mosty mezi lidmi dají jednoduše postavit. Nikdo nezná správnou metodu a návod na stavební materiál, který by vydržel a udržel most mezi námi neporušený. Někdy stačí mírná bouřka a most se začne houpat, drolit. Pokud chybí chuť a most se nezačne hned opravovat, eroze ho rozdrolí a most prostě spadne. Rozdělí lidi, kteří k sobě donedávna měli cestu. Je těžké postavit nový most na stejném místě, pokud se pohnuly i základy. Most navrtala nedůvěra, zrada a čas, který se stal v tomto případě nepřítelem, průrvu po mostě jen prohlubuje.

Lidé, kteří se chtějí poznat, kteří stojí o toho druhého, musí shánět stavební materiál a trpělivě k sobě stavět kamínek po kamínku, které slepují a tím se snaží dostat se na druhý břeh, který patří už někomu jinému. Na druhém břehu se dají najít poklady, které nám byly doposud neznámé. Pokud je člověk trpělivý, je s každým novým mostem bohatší.

Člověk je tvor společenský, čím víc mostů postaví a najde ten správný materiál, který odolá každé bouřce, o který se stará, snaží se opravovat vzniklé díry, je bohatý. Ostatní mu dovolili podělit se o vlastní poklady. Člověk by neměl být lakomý, měl by se umět sám podělit o své bohatství.

Lidé stárnou a mosty, které byly pevné a léty sice ofoukané a různě pospravované se rozpadnou s odchodem toho druhého na věčnost. Zůstane po něm bolavá díra, která ho připomíná spoustou vzpomínek. Přichází čas, který v tomto případě pomáhá, bolavé díry hojí a ohlazuje zbytky vylomeného mostu.

Člověk je ostrov ve vesmíru a jeho stavebním materiálem, který používá ke stavbě mostů, jsou vstřícnost, empatie, láska, místo malty používá toleranci a souznění. To jsou věci, které nikde nekoupí, ale tak nějak jsou mu vlastní a buduje je už po odstřižení prvního mostu od své mateřské pevniny.

Dnešní počítačová doba se rozhodla,(vlastně jsme jí to dovolili)stavět virtuální mosty, které nejsou zdaleka tak pevné. Jsou postavené na velmi křehkých základech a chybí jim to nejdůležitější - dotýkat se beze slov.

GABATE