Klíče

11. prosince 2014 v 17:14 | Gabate |  Klíče
Klíče

"To snad není možný, to se může stát jenom mně." Tahle věta mu jede hlavou již hodinu. Celou dobu přemýšlí, kde by tak mohly být. Znovu a znovu si přehrává, kde všude byl a kde by je mohl nechat nebo vytrousit. Vždyť to byl celý svazek. Má tam klíče nejen od domova, který je pro něj momentálně nedostupný, ale i od své kanceláře. Má na sebe vztek, nikdy se mu to ještě nestalo. Ze své ješitnosti si na svazek s klíčema pověsil i reklamní klíčenku s názvem rodinné firmy.

Nedej bože, aby někoho napadlo ji navštívit. Zloděj by si docela vydělal. Nepočítal už ani finanční hodnotu veškeré elektroniky, šlo mu o důležitou dokumentaci a spoustu zpracovaných projektů, nad kterými trávili všichni spoustu času. Asi by to musel přiznat, pokud by se tam někdo dostal bez porušení zámku.

Říkal to už několikrát, chtěl naistalovat alarm, ale to ho nikdo neposlouchal, prý jsou tu naléhavější věci k řešení. Alespoň má záminku pro své alibi. No, moc to nepomáhá, jestli se tam opravdu někdo dostane, je v průšvihu on.

Koukne na hodinky, hledá již hodinu a všude už se díval. Hlavně nezačít panikařit. Znovu si vybavuje všechna místa, kde by mu mohly vypadnout, znovu si přehrává, kde by je mohl položit, nic. Všude už byl, všude se už díval. Nedá se nic dělat, pomalu vzdává myšlenku na nalezení klíčů a přemýšlí, jak pokračovat, jak zabezpečit kancelář a dostat se domů. Žije sám a vlastně je na všechno sám. Vždycky se spoléhal sám na sebe a taková blbost ho zaskočí.

Blbý malý kousek kovu a jak dokáže zkomplikovat život. Vzpomíná si na scénku s Felixem Holzmannem, který hledá "takový malý aluminiový klíček, který sice ztratil, ale někde úplně jinde. Ale tam, kde hledá teď je světlo." Jako scénka fakt vtipný, v reálu slabší.

*

Slovo "klíč" se mu vypálilo do mozku. Najednou mu hlavou projíždí, že slovo klíč neoznačuje pouze něco hmatatelného. Co mu dalo práce najít klíč k úplně primitivnímu příkladu na základní škole. Tady ho musel vyrobit a potom s ním šlo odemykat celou školní docházku. Jenom ho trochu dopiloval, protože zámek se stával stále dokonalejším.

Klíče ke svým vlastním problémům mu někdy pomáhali hledat ti nejbližší. Bože, to už je tak dávno. Když mu bylo hodně ouvej, zajel za babičkou, která se nevyptávala, ale okamžitě věděla, že hrnek kakaa a sváteční bábovka jsou těmi správnými klíči k jeho problémům, které se okamžitě smrskly a už se vůbec netvářily nabubřele a vítězně.

Dneska ho zajímá daleko víc materiální význam slova klíč. Kam se ztratil a proč už nemá potřebu hledat ty ostatní? Není to škoda? Rozešel se s tak prima holkou. Jasně, že by to nahlas nepřiznal, všude hlásá, jak je ublíženej a jak to s ní dál nešlo. Kolik ho stála peněz… Proč se nepokusil najít klíč ke společné komunikaci? Možná je to lehčí, než hledat ten blbej svazek. Neumí si odpovědět. Možná by to spravil hrnek kakaa a kousek bábovky, jenom se zastavit, udělat si čas, překročit svůj stín…Ach jo, babičko, ty jsi byla moc chytrá paní.

Sedí před vlastním domem a přemítá. Neví, jak dlouho tu sedí, přestal vnímat čas. Najednou z něj padá strach o kancelář, najednou se mu chce zajet za svou, dnes již bývalou přítelkyní, najednou má pocit, že mu jeho babička kouká přes rameno, zase nemluví, ale ví. Pomáhá mu najít daleko důležitější klíče. Jsou to klíče k srdcím těch blízkých.

Podívá se na oblohu, kde už svítí měsíc a bliká pár hvězdiček. Uvědomuje si, že je vánoční čas a divy se přece o vánocích dějí…

GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hanatopinkova hanatopinkova | E-mail | 18. prosince 2014 v 12:32 | Reagovat

Konečně jsem tady, chybí mi, že nemohu každé ráno otevřít počítač a rovnou se dívat, zda je něco nového, co pohladí duši...snad se to ted bude dařit, tohle je kouzelné diky Hana

2 Lenka Lenka | 22. prosince 2014 v 9:55 | Reagovat

Slovo Klíče- trochu tragédie. Vybavím si práciv ní 30 kolegyň. A z toho jich každý den právě ty klíče hledá minimálně 18- některé i vícekrát .
Jinak za tím nic nehledám, možná jen rébus. 😄kdo je najde dřív

3 Stáňa Stáňa | 24. prosince 2014 v 12:16 | Reagovat

Ahojky, moc hezké.....snad už jsem některé "klíče" našla. Přeji krásné Vánoce :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama