Mlha

11. listopadu 2014 v 18:13 | GABATE |  Mlha
Mlha

Utíkala z práce, měla plné ruce nákupních tašek. V hlavě si už rovnala myšlenky a řadila úkoly, které na ni ještě čekají. Při letmém pohledu na hodinky zjistila, že už zase nestihne včas vyzvednout dceru ze školky, že zapomněla koupit synovi ten důležitý časopis, že netuší, co uvaří k večeři, že…

Uvědomuje si, že s dětmi tráví málo času, už si ani nevzpomene, kdy si spolu jen tak vyrazili. Jak ráda by zahodila všechny starosti a zůstala v domácnosti. Ráno by připravila snídani, s úsměvem vzbudila děti, odvezla je do školky a školy. Během dopoledne by se postarala o nákup, uvařila teplý oběd…Copak to jde? Na všechno je sama. Po rozvodu dostala funkci - samoživitelka. To, že by se na výchově měl podílet i ten druhý, ten, kdo si to vlastně po pár letech rozmyslel, už nikoho nezajímá. Na dotazy, kdy pošle alimenty, dostává už dlouhou dobu odpověď: "nemám". Kde má brát ona, z čeho má nakrmit, obléknout děti, to nikoho nezajímá.

Takhle to přece nechtěla. Člověk míní, život mění. Už se mnohokrát zařekla, že nebude řešit minulost. Jak se má ale vymanit a přelézt tu imaginární tlustou čáru, kterou si nalajnovala po rozvodu, když se ještě nestačila ani zastavit.

Myšlenky jí tečou hlavou, pospíchá a najednou…"No to mi tak ještě chybělo." Protírá si oči, nic, není vidět na krok. Zmizelo důvěrně známé okolí, všechno pokryla hustá mlha. Příroda se přikryla pláštěm, který je utkaný z drobného vlhkého sametu.

Spadlo nebe. Někdo tam nahoře zadupal a nebe leží všude kolem. Jaké je to vejít do nebe? Kolikrát ji to už napadlo, kolikrát si představovala…kolikrát už chtěla utéct do nebe? Nechat všechny starosti tady na zemi a utéct, jenom cestu tam si představovala jinak. Bylo to vždy, když jí padla mlha do života. Bylo to vždy, když přišla bezradnost ruku v ruce s beznadějí.

Teď je to reálné, teď to může zkusit. Najednou jí mlha kolem ní nepřipadá studená, najednou se tváří měkce a teple. Láká ji a slibuje…Nebe je všude kolem ní.
Vchází do mlhy, která ji okamžitě pohltí. Všechno je tu jiné, nevidí na krok, přesto jde jistým krokem. Nemá cíl. Prostor kolem sebe nezná, čas se zastavil…

Najednou, světe div se, potkává lidi, které zná. Najednou je tu řidič autobusu, se kterým jela ráno do práce. Ráno se na ni netvářil vůbec příjemně. Teď se usmívá, zdraví ji jako starou známou. Vidí starou babku, která s ní ráno cestovala, a která ji svou holí odstrčila, aby byla v autobuse dřív. Teď ji vidí jinak. Na tváři babky sedí úsměv, který už si ani ona sama neuměla vybavit. Najednou, jakoby ta stará babka celá omládla, zmizely jí spadlé koutky a oči se jí rozzářily. I babka ji zdraví. Dalšího, koho poznává, je žebrák, který se obyčejně válí na chodníku a všichni ho štítivě obcházejí. Je tady. Ze špinavého uzlíku, pohozeném na chodníku, se vyklubal chlap jako hora. Mává a něco ji podává. Je to pomeranč, který se jí odpoledne zakutálel z igelitky, která jí rupla. Nákup se jí vysypal, lidé ji obcházeli, když klečela na chodníku a snažila se všechno posbírat.

Pomeranč jí svítí v ruce a ona najednou ví.

Najednou procitá a ví, že už zná cestu. Už ví, kudy do nebe. Všichni, koho potkala, jí předali svůj vzkaz.

Mlha se rozplynula, ze školky vybíhá dcera, které podá pomeranč, dostane pusu. Syn, který je v jejích očích najednou nějak dospělejší, ji vyhlíží u školy.

Podívá se k obloze, tiše poděkuje a už ví, že si svoje nebe odvádí domů.

GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 11. listopadu 2014 v 18:57 | Reagovat

Krásný jako vždycky. ...písmenka pohladí a podpoří myšlenky. .. svoje nebe má každý jen otevřít oči a udělat ten správny krok a je tam :-)
Děkuji

2 Stáňa Šumná Stáňa Šumná | E-mail | 18. listopadu 2014 v 21:14 | Reagovat

Moc mě to dnes pomohlo, Vendy :-)Díky

3 gabate gabate | 19. listopadu 2014 v 19:34 | Reagovat

Petro, Stáňo, děkuji  ;-)

4 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 18. prosince 2014 v 13:44 | Reagovat

Bože muj, Ty máš dar se z touho takhle nádherně vypsat, kolikrát už jsme tam byli, to uplně mrazí,neskutečné, opravdové díky Hana....mám ted víc síly, nabíjíš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama