Ať žije technika

17. října 2014 v 19:29 | GABATE |  Ať žije technika
Ať žije technika

Ráno, jako každé jiné v běžném pracovním týdnu. Budík, který začne drnčet tu úplně přiblblou melodii v šest hodin ráno stále ještě letního času, je k nezastavení. (Letní čas jí dává šanci vracet se ze zaměstnání sice ještě za světla, ale venku je nevlídně, tak stejně nevytáhne z domu paty a ráno je hnusná tma.) Ono po slepu nahmatat ten správný čudlík na budíku a zavřít mu pusu, dá zabrat. Každopádně ji to probere, vyrazí z postele směr koupelna.

Lety nacvičenými pohyby si vyčistí zuby, opláchne obličej. S hygienou a prakticky s veškerou úpravou je hotova. Na nějaké další úpravy dávno rezignovala. Stejně, namalovat si oči bez brýlí nezvládne a na rty jí stačí jelení lůj. Vlasy projede hřebenem, použije parfém a může vyrazit. Vlastně, mohla by, kdyby…

*

Každé ráno nedrnčí pouze budík, ale i manžel, kterého Ona odváží na vlak, kterým On dojíždí do zaměstnání a je to stále On, kdo nemůže najít kalhoty, brýle, klíče…Dalšími naučenými pohyby Ona vše dodá a může nastoupit do auta. Manžela ještě požádá: "Zamkni doma, prosím." Nestačí větu ani dokončit a už se za ní line "Dáváš mi samé příkazy, nemám klíče." To, že je má připravené na viditelném místě, zapomíná komentovat.

Dnešní ráno proběhlo ve znamení "tichá domácnost". Ona mlčí, On, již v autě, hledá důvod k zapředení rozhovoru, no rozhovoru… "Musí hrát zrovna Evropa 2? Já to nesnáším." Ona odpoví: "já to ale poslouchám." Zase špatně. Jeho reakce je okamžitá: "Všechno se řídí jenom podle tebe, mám toho dost…" Ona přepíná rádio na jinou stanici, už jenom pro klid v autě. Ještě pět kilometrů a bude na nádraží, nenechá se vyprovokovat, stačil včerejší večer. Nehodlá v tom pokračovat. Přiblblé žabomyší války ji unavují.

*

Začalo to úplně nevinně. Ona chtěla pracovat na počítači, On již na svém pracoval. (On je u toho svého vždycky dřív, vždyť nemusí uklidit nádobí, hodit něco do pračky nakrmit domácí mazlíčky…tyhle malicherné úkoly plní přece Ona.)

Klávesnice začala bojkotovat její snahu, ne a ne reagovat na povely prstů. Vyzkoušela snad všechny finty, které znala. Odpojit, znovu připojit, (jinou vlastně ani neznala.) Vzdala to, prohrála s technikou na plné čáře. Zašla za manželem, kterého požádala o pomoc.

Dočkala se pouze přednášky o tom, jak je zrovna zaměstnaný, jeho práce a nasazení je ohromné, tak proč ho PRO BOHA otravuje a rozptyluje. Jeho přednášku absolvovala odhadem tak půlka ulice. (On má rád hodně posluchačů a okno bylo pootevřené.)

Ona se nerada dohaduje, nerada se hádá, nerada se doprošuje. Počítačové klávesnici se jí zželelo, klávesnice prostě zmoudřela a začala respektovat její příkazy.

Ve dveřích z ničeho nic stojí On s nabídkou pomoci. Ona má ještě zalehlé uši z první přednášky, stejně už není co řešit. Snaží se mu sdělit, že pomoc nepotřebuje, poradí si sama. On se slovy: " přerušil jsem práci, zvedl jsem se a jdu ti pomoci…" se hrne ke klávesnici. Ona ho odstrkává a stále opakuje, že pomoc od něj nepotřebuje.

Je tu opět plno decibelů, které se ozývají z jeho úst, které se změnily na amplion. Padají výhrůžky, ultimáta…Ona se snaží neposlouchat a přijít na to, co si On potřebuje dokázat. (Na přednášce chyběla druhá půlka ulice, tak jen ať slyší…)

Ona se už jen tupě tváří a snaží se vypudit z hlavy myšlenku na doby dávno minulé o vedoucí úloze strany. Tak nějak to asi hřmělo z obrazovky, když byly přenášeny projevy z různých sjezdů KSČ. (A že jich bylo.) No a taky přestaly.

Všechno to jsou a byly akorát blbý nabubřelý kecy. Jejich tehdejší přednesy byly delší. Tento jeho trval v přímém přenosu cca deset minut.

Nepočítala nádechy, stejně jich moc nebylo.

Budík i televize se dají vypnout, napadlo ji. Přece jenom na té technice našla něco pozitivního.

GABATE
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 24. října 2014 v 21:55 | Reagovat

Krásný jako vždycky hra slov hřeje tak barvite popsat známe situace ...technika je previt , ale dá se ovládat :-).

2 gabate gabate | 26. října 2014 v 19:23 | Reagovat

Děkuji za návštěvu a komentář, vážím si  ;-)

3 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 27. října 2014 v 19:06 | Reagovat

Ty se más, u vás doma je veselo, co by za dali ti, co už spolu vůbec nemluví a ještě pobavíte sousedy, super díky Hana

4 Stáňa Šumná Stáňa Šumná | E-mail | 28. října 2014 v 11:27 | Reagovat

Supééér, ještě, že ten můj má projevy krátké, ale stejně otravné a také nevypnutelné. Stáňa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama