Zavři oči

21. srpna 2014 v 19:23 | GABATE |  Zavři oči
Zavři oči

Zavři oči - spojení dvou slov, které pokud je vytrženo z kontextu pouze doporučí jednoduchý úkon. Chybí intonace, síla hlasu i tón, se kterým je vysloven.

Zavři oči, houkla na mne babička, když jsem se jako malá snažila švindlovat a tajně zahlédnout alespoň kousek z filmu Angelika. Spala jsem v pokoji, kde byla televize, a zákaz platil pro všechny projekce, před kterými se objevila velká hvězda. Ta upozorňovala na nevhodnost pro mladší, patnácti let. V době, kdy jsem filmy zhlédla, jsem marně hledala důvod zákazu. Bohužel tehdejší doba se otázkám, které se jakkoliv i letmo dotýkaly sexu, vyhýbala velmi úzkoprse.

Zavři oči, přiletí Ježíšek. Tenhle příkaz byl plný tetelení se a očekávání. Tu chvilku se to dalo vydržet, protože po chvilce se oči rozzářily. Odráželo se v nich mihotavé světlo z prskavek a pod stromečkem čekalo…

Zavři oči, jsem vyvolená, stojím uprostřed hloučku dětí, které na mne pokřikují. Sama jsem ve tmě a čeká mne úkol, někoho polapit a tím se osvobodit. Oči mám zavřené, přes ně omotaný šátek. Je to divný pocit. Najednou jsem nejistá, tápu kolem sebe. Tuhle hru jsem nikdy neměla ráda.

Zavři oči, představ si, že jsi na louce, kde to voní, kvetou tam kytky, létají motýli…Řízená relaxace. Neumím si poručit. Neumím si na povel představit něco, co mi někdo vyrábí a diriguje. V tu chvíli moje krajina pod zavřenými víčky vypadá úplně jinak. Je tam tma a není mi tam dobře.

Zavři oči! Zařvaný pokyn, který je křičen bezmocí. Teče mi krev z kolena. Nesnáším pohled na krev. Začínám být hysterická. Je to moje krev, je divně teplá, lepkavá. Z očí mi tryskají slzy, řvu, nejsem k zastavení. Zavři oči! Copak to jde? Copak to pomůže?

Hodiny na nočním stolku ukazují dvě hodiny v noci. Zavři oči, poroučím si. Ráno musíš vstávat, budeš vypadat, jako strašidlo. Nefunguje to. Za zavřenými víčky se courá už padesátá ovečka a nic. Lezu z postele a hledám nějakou piluly, která mi pomůže zastavit to stádo ovcí, které nemá konce. Našla jsem a zavírám oči.

Zavři oči. Žádá mne má dcera a za zády cosi žmoulá. Bere mne za ruku a do dlaně mi vkládá malý kamínek, který našla jenom pro mne. I se stisknutými víčky vím, že jí září oči a láskou teplý kamínek mne hřeje. Dělám překvapenou.

Zavři oči. Objímá mne, konejší. Nechal mne převyprávět události dnešního dne. "Bylo to nespravedlivé, vždyť jsem…Proč jsou lidé takový…" Chlácholí mne. Mám zavřené oči a cítím se v bezpečí.

*

Dopisuji větu a zvoní mi mobil. Tentokrát je nějak neodbytný. Neslyším žádné "Ahoj, jak je…" Z blbý malý krabičky se ozývá pláč a z přerývaných vět se dozvídám, že její táta dneska zavřel oči naposledy.

Všechno se mi sevře, nemůžu ze sebe dostat ani hlásku. Táta mojí přítelkyně, táta, kterého jsem znala a měla ráda, prostě zavřel oči. Neumím konejšit, neumím říkat věty, "Teď je mu líp, netrápil se…"

Začínám se bát, začínám se bát své intuice. Od rána mi jede hlavou spojení, "zavři oči". Znovu si pročítám již napsané. Všechno tam je. Od rána vlastně vzpomínám…aniž…

Pojedu za ní. Pojedu za přítelkyní, třeba ji potěším, třeba…Budu jí vyprávět, jak to byl právě on, komu strkala kamínek zahřátý láskou do dlaně. Byl to on, kdo ji pohladil, když nemohla spát.

Stojím vedle ní, držím ji za ruku a říkám. "Zavři oči a vzpomínej. Vzpomínej na všechny chvilky, které jste spolu zažili. Vzpomeň na to, když jsi měla starosti…Byl tady pro tebe."

Z pod zavřenými víčky jí tečou slzy, ale usmívá se. Minulost si zhmotnila. Cítí jeho vodu po holení, jeho doteky i jeho starost o ni. Ze rtů jí sklouzne věta: "Děkuji, táto."

Odpustila mu. Odpustila mu, že zavřel oči naposledy. Prošel s ní kus cesty. Věděl, že může odejít v klidu. Zanechal tady samostatnou, velkou holku, na kterou byl pyšný.

Jakoby z dálky zaslechla zpěv ptáka, vítr se zlehka zvlnil a pohladil ji po vlasech. Nerozcuchal, pohladil přesně tam, kde ji hladil on.

Stojím vedle ní, držím ji za ruku a vím…

GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 21. srpna 2014 v 21:21 | Reagovat

To je tak nádherné....nádherné diky Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama