Komunikace

18. srpna 2014 v 10:59 | GABATE |  Komunikace
Komunikace

Komunikace, jak se to vezme. Pokud chceme někam dojet, všímáme si značek, které nás někam dovedou. Pokud nás překvapí slepá ulice, jde se na místo určení dostat objížďkou, která je obyčejně také srozumitelně označená. Pro práci na silnici je také značka a znamená to pro řidiče zpomalit a být obezřetnější. Jestliže dvě místa, odněkud někam, spojuje dálnice, momentálně bez zúžení, je vyhráno. Jede se rovně, rychle, bezpečně.

Kéž by to tak fungovalo i v životě. Slovo komunikace vystihuje vlastně to samé. Dostat se odněkud někam. Obyčejně je její komunikace nějak neprůjezdná. Snaží se rozestavět značky, kterými by upozornila…ale druhá strana je rychlejší a staví značku stop. Její vlastní se tam nevejdou. Připadá si, že se motá pouze v jednosměrkách stále dokola a nemůže se dostat alespoň na silnici druhé třídy. Tam to sice tak nefrčí, ale přece jenom se potkávají auta všech možných barev a typů. Už při přenášení všech značek se unaví. Pořád hlídat, kde se zrovna kope a dláždí, rádoby nová cesta, je vysilující. Pobíhaní a přenášení je zdlouhavé a nikam to nevede.

Chtěla by zahodit značky, stejně jim v provozu nikdo nevěnuje pozornost a jet si po své cestě. Zařadit rychlost a ostatní - snažte se. Neumí to. Někdo má rychlejší model, předjíždí, za autem je cítit pouze smrad z výfukových plynů. Na konci, možná ve svém cíli bude rychleji, ale sám. Okolí se snaží komunikaci, která je najednou plná výmolů poopravit, ale značka - práce na silnici je smetena proudem vzduchu, který je zvířený kolosem, který se hrne kupředu.

Její auto je na startu. Vyčkává na spolucestující. Nikdo nenastupuje, každý má svůj vůz. Svůj displej. Původně jeli na stejné místo, tak proč? Každý si vybírá jinou trasu, každý chce dojet do někam a držet se vlastního volantu. Kompromisy? Jaká značka se k nim dá přiřadit?

Každá značka je kompromis, každá značka je rada, jak a kudy se dostat na to správné místo. Každý někdy navštěvoval autoškolu života, tak proč nejsou respektovány alespoň základní pravidla.

Každá hlavní silnice někde končí, přednost zprava předpokládá respektovat okolí, i když dotyčný jede pouze na kole, stejně má přednost. Zákaz zastavení nebo stání ochraňuje místa, která jsou bolavá a momentálně osamocená. Značka bude jednoho dne odstraněna. Bude nahrazena značkou, která upozorní na sníženou rychlost. Značka pro hlavní silnici je vždy označena silnou tlustou čarou. Vždy je pouze jedna. Na ni navazují všechny vedlejší, kterých je víc, a jsou zobrazeny, jako slabé potůčky.

Vedlejších komunikací je daleko víc, než těch hlavních. Vedlejší silnice jsou naváděny na hlavní, kterou vlastně vyrobí. Tam se slinou do jednoho proudu a chvilku plují společně. Kde by byla hlavní silnice bez těch vedlejších? Ztratila by svoji sílu, zarostla by.

I z té hlavní se musí někdy uhnout. Nejsou všechny cesty rovné, rozcestníky jsou nekompromisní, ukazují odbočky i vzdálenost, která je ještě čeká, než dojedou…

I když, "Všechny cesty vedou do Říma…"

FAKT?

GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 haha topinkova haha topinkova | E-mail | 20. srpna 2014 v 7:09 | Reagovat

moooc,,moooc pe
  kné   , mám prosbu, vytiskni to a přines přečíst   Iloně, třeba se ji rozsvítí, každý pokus dobry   ...diky je to vyborne Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama