Když mi bylo - puberta

30. července 2014 v 16:51 | GABATE |  Když mi bylo - puberta

Když mi bylo - puberta

V patnácti letech má snad každý na čele vytetováno - rebel. Myslím, že v tu dobu vypadne mozek a mozkovna se prostě uklízí, připravují se šuplíčky s nadpisy - zodpovědnost, tolerance, poznávání…Místo mozku nastupují emoce, které jsou velmi roztahovačné a svými chapadly omotávají celou osobnost tzv. puberťáka.

Dnešní doba je alespoň z mého pohledu k těmto lidem vstřícnější a demokratičtější. I když, na druhou stranu se otevřel daleko větší prostor pro rebelii,(bohužel obyčejně namířené proti sobě). Na sociálních sítích si puberťáci předávají informace o svých nechápajících rodičích, o každé příležitosti, která nabízí zakázané ovoce a jak z ní společně co nejvíce vytěžit. Šuplík na následky se teprve připravuje.

Moje puberta probíhala v době, která okleštila muziku, literaturu a předepisovala uniformitu. Nebylo jednoduché vybočit, přesto…

Na střední škole jsem provokovala otrhanými jeans kalhotami, které jsem si upravila podle svého. Prsty jsem měla rozpíchané od jehly, ale výsledek stál za to. Kalhoty mi rozkvetly podle vzoru květinových dětí. Na burzách jsem sehnala pár plakátů s kapitalistickýmí zpěváky buřiči, na kytaru se učila protest songy.

Svět voněl zase jinak. Všechny vůně byly jakoby ostřejší a vyzývavější. Ještě dneska cítím nejen vůni, ale i bolest, kterou překryl vzdor. Nechci do prvomájového průvodu, nechci se navlíkat do uniformy SSM. Do tohohle spolku nechodím, nejsem tam registrovaná, příspěvky neplatím, tak proč ta komedie? Nechci!

Výsledek rebelie - poničená prvomájová výzdoba, přivolaná (nejspíš zodpovědnými občany) hlídka VB pochytala celou naší skupinu a donucovacími prostředky (prý přiměřenými) nás dovlekla na vyšetřovnu. Tady nám nepomohla natržená občanka, přilili jsme olej do ohně. Další průšvih. Šuplík na následky už byl nejspíš připraven.

Padala slova: Provokace, Politická kolaborace, Podrývání socialistického zřízení, Vyhazov ze školy…. Pohovor s rodiči. Ze vzdoru se vyklubal strach. Strach z příštího. Co je to za lidi? Proč všichni řvou? Vždyť se tak moc nestalo. Modřiny od pendreků nebolí, všichni jsou jakoby v transu.

Jsme postupně a potupně odvláčeni do vlastních rodin vlastními rodinnými příslušníky, kde pokračuje výslech a je tu zase cítit strach. Šuplík s následky je přeplněn. Nastává moment otupění. Věta, "mně je to jedno" mi nepřináší pochopení od nejbližších. Vypít kalich hořkosti až do dna.

Další den stojí celá naše rebelující skupina na pranýři, kterým je červený koberec v ředitelně střední školy, kam snad ještě patříme. Nový výslech, nové příkazy. Soudruh ředitel přechází z pózy nadřízeného do role, rádoby chápajícího otce, který se vlastně bojí o svůj post, který se otřásá už tím, že žáci jeho školy…
"Vy si neuvědomujete, že…" Odcházíme s papírem s výstrahou. Za zády necháváme místnost naplněnou strachem. Strachem z doby. Za hrdiny jsme pouze u soukmenovců. Patnáct vteřin slávy, kdo by odolal. Ani potlesk, ani ulička slávy, mluví za ně oči.

Doma se musím podřídit všem zákazům a příkazům. Dá se to vydržet, stejně nejsem moc dekorativní. Modřiny bolí a barva postupně bledne, leč…

Když mi bylo - puberta, byla jsem rebel. Ještě dnes, když zavřu oči, cítím ostrou vůni rebelie, slyším zakázanou muziku, čtu zakázanou literaturu.

Když je dětem pět i puberta, měly by být zahrnuty láskou, pozorností a chápavým okolím. Dneska vím, že je to fuška pro obě strany. Jedna strana se snaží a druhá to musí vydržet. Kde je správná a pravá hranice? Tu ještě nikdo nevymyslel. Nejsou hranice. Měla by se dávkovat medicína - láska po kapkách, přidat porozumění, čas a empatii. Rebelii to nezastaví, ale zmírní. Kdo bude mít štěstí, pustí ho vlastní puberťák tak blízko, že bude součástí.

Když mi bylo puberta…to už je dávno.
GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hanatopinkova hanatopinkova | E-mail | 31. července 2014 v 8:13 | Reagovat

To je nádhera, jak je to skutečné, uplně to bere dech, najednou jsi o mnoho let zpět,....mrazí...díky Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama