Svátek matek

11. května 2014 v 16:18 | GABATE |  Svátek matek
Svátek matek
Maminky mají svátek. Z rádia se od rána linou písně, které posílají děti svým matkám, se kterými obyčejně sedí v jednom pokoji a všichni dělají překvapené. Jen ať to všichni, kdo poslouchají rádio, vědí, jakou písničku má jejich mamča ráda a kdo jí posílá.
V televizi jdou reklamy na všechno, co by vaše maminka potřebovala a bez čeho nemůže žít a je divné, že dodnes žila. Jde například o daleko dokonalejší jar na nádobí, sada skleniček, které jsou zrovna v akci v Tescu a spoustu dalších volovin. Nesmím zapomenout na Merci - hlavně, že jsi. Kuchaři se předhánějí na každém televizním programu se svými nápady, jak mamince ušetří čas a finance zrovna jejich recept.
Pravda je, že o svátku matek, který se oslavuje celkem komorně, chlapi tolik nechlastají. S oslavou MDŽ se to asi nedá srovnat. V minulých dobách ženy připravily oslavu a chlapi ženy oslavili. Manželky dostaly karafiát, který "zasponzorovala" brigáda socialistické práce a všichni byli spokojeni. Nebo se alespoň tak tvářili.
Nemám ráda karafiáty. Zajímavé je, že se dá zprofanovat i kytka. Tahle mi prostě evokuje tuhý socialismus. Třeba nic jiného nekvetlo.
Svátek matek je přirozenější. Děti namalují obrázek, ty starší koupí růže a mamince popřejí. Snaží se vydržet alespoň jeden den být za to hodné dítě. Ať má mamča radost, že její výchova padla na úrodnou půdu. Maminka se pro změnu snaží nedávat ty přiblblé příkazy typu: "umyj si ruce, vezmi si bačkory, máš uklizený pokoj…" Je to fuška pro obě zúčastněné strany. Ale svátek je svátek.
Někdy se zapojí i tatínek, který vezme ratolesti na výlet a nechá rozhodnutí na manželce, jak chce naložit se svým časem. Říkám někdy. I když to už jsem asi moc optimistická
Možná by bylo pěkné, kdyby maminku pozvali na oběd. Nebo kdyby byl tatínek alespoň doma nebo, kdyby…Těch kdyby, bych vymyslela spoustu. Bohužel nejsem tatínek.
Myslím, že pod tíhou reklam vymyslí tatínek maximálně ten jar. Ať jde to nádobí mamince hezky, zlehka umýt a ještě má sametové ruce.
Tyhle dárky na mne fungují jako červený hadr na býka. Zvedá se mi tep a stoupá adrenalin v krvi. V době emancipace si stále hrajeme na domácí prostředky pro matky a elektroniku, tím myslím PC, mobil, televize, pro tatínky. Pračka a lednička se v reklamách nespecifikují. To mě trochu mate. I když, obojí je ženského rodu.
Patřila by sem i TA televize, ale předpoklad, že se na ni většinou dívá pánská společnost, ji v reklamách řadí k rodu mužskému. Vlastně k ní patří TEN ovladač a tím se to vysvětluje. Bez něho by TA televize ani neblikla.
V životě a myslím, že i ve většině domácností je to naopak. TEN chlap televize, by si ani neblikl bez TOHO ovladače ženy. Není to ta emancipace?
Ale stejně mám ráda svátek matek.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 11. května 2014 v 20:09 | Reagovat

Ahojky, přiznám se,že tohle se mi moc nelíbí, je to tím,že nejsem vlastně vůbec feministka, nějak ty mužské obdivuji a nechávám se ráda opečovávat a svátek matek mi připadá nádherný a radovala bych se i z jaru, než mi umřela máma dostávala jsem i krásnou kytku, dnes jsem si ji koupila sama Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama