Grilovačka

28. dubna 2014 v 18:36 | GABATE |  Grilovačka
Grilovačka
Jaro je tu. Blíží se oslavy prvního máje. Zase v tom mám zmatek. Slavím svátek "První máj je lásky čas…" nebo svátek práce? Přikláním se k Máchovi a budu hledat rozkvetlou třešeň, kam dovleču manžela, aby mne políbil. Ono to nebude vůbec jednoduché. Příroda se zbláznila a opět přeskočila z celkem (pro mne) příznivé zimy rovnou do léta. Jaro tady bylo asi tak týden. V tuhle dobu stačily stromy rozkvést, květy opadat a vyrašit lístky. Tím pádem nastal problém, kde se políbit. No, snad na něco přijdu. Třešeň asi už nenajdu, ale v plném květu jsou jabloně. Nebudu lpět na detailech. Strom, jako strom. Květy to jsou skoro stejné.
Okamžitě následuje další svátek - osvobození naší republiky. Dlouhou dobu jsme byli přesvědčováni, že nás osvobodila naše bratrská sovětská armáda 9.5. Po letech se historici rozhodli pro inovaci a již beztrestně nám mohli sdělit, že byli přece jenom rychlejší Američané. Tak jsme prostě posunuli osvobození o jeden den. Slavíme 8.5. Z obrázků a filmů, kde se vítala samozřejmě sovětská vojska, vím, že šťastní lidé házeli po vojácích, vlastně vojákům (už v tom mám fakt zmatek. Po vojácích ze SSSR házeli lidé úplně něco jiného a v jiném čase) rozkvetlý šeřík. Dneska si příroda opravdu pospíšila a místo šeříku, který už stačil skoro odkvést, bychom mohli házet růže. Ty tenkrát začaly kvést až na začátku prázdnin.
Prostě se příroda rozhodla ignorovat jaro a hrrr do léta. Lidé jsou tvorové vesměs přizpůsobiví. Zapomněli heslo "poručíme větru, dešti" a po vzoru západu vytáhli grily. Místo klacků na vuřty se rozfoukává dřevěné uhlí, které sice neplápolá, ale vydá potřebnou energii, která přemění kus flákoty na kýžený steak.
Je sice duben, ale na zahrádkách drnčí sekačky, ptáci řvou a lidé už vytahují své grily. Televizní vysílání se podřídilo požadavkům konzumní společnosti a kuchaře potkáte na každém televizním programu, kde se dozvíte co z čeho a jak rychle ukuchtit, jak naložit správně maso na gril, jaké koření…Magdalena Dobromila Rettigová by se divila.
Ani já jsem neodolala a přijala pozvání na grilovačku. Grilovalo se u kamarádky, která nechala povraždit pár jehňat z vlastního stáda a se slzou v oku mi nabízela úžasný pokrm z vlastních výpěstků. Bylo to báječné. Ke grilování patří pivo. Přijela jsem sice autem, ale přece jenom, pojedu až večer, tak proč bych se nenapila? Plzeň mi moc chutnala.
Bohužel jsem zapomněla, že ve vesnici, kde jsme grilovali, probíhalo posvícení a zároveň ukázka historické bitvy s dvěma tisíci účinkujícími. Nepočítám diváky. Prostě celá vesnice praskala ve švech, všude zákazové a příkazové značky, na které bude asi někdo dohlížet.
Tohle všechno mi došlo až na zpáteční cestě k domovu, kdy mě zastavila hlídka VB, která "na to" dohlížela. Pomáhat a chránit mne asi nechtěla. Poslušně jsem zastavila, hledala potřebné doklady a fascinovaně sledovala mladou policistku, která v ruce třímala přístroj, na měření alkoholu v dechu. Hlavou mi okamžitě proběhla podobná situace, kdy hlavním aktérem byla kamarádka, která nafoukala malý zbytkový alkohol a za odměnu byla rok bez řidičáku a pokuta byla pět tisíc korun.
Myslím, že mne zachránila parta mladých lidí, která se vyřítila za mnou v bílé škodovce. Mladá slečna v uniformě mi popřála šťastnou cestu a podala mi doklady. V ruce stále držela tu blbou krabičku, která se mi opticky jakoby zvětšovala, narostly jí ruce, které mi hrozily.
Sice nevím, jak dopadl řidič bílé škodovky, ale každopádně JÁ jsem vyvázla bez úhony. Hlavou se mi honily výpočty a časové přímky vyprchatelnosti jednoho piva po třech hodinách při mé váze a jak jsem se přesvědčila, i rychlém metabolismu. Stejně jsem nic nevypočítala.
Předpokládat se prostě nemá. Po návratu jsem si nalila víno, abych se uklidnila a slíbila si, že víckrát nebudu pokoušet osud ani blbý škatulky. Alkohol za volant nepatří a hotovo.
GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Te Te | 28. dubna 2014 v 21:08 | Reagovat

perfektní

2 Tomáš Tomáš | E-mail | 24. června 2014 v 20:05 | Reagovat

Hoj.
Tak mi chvíli trvalo,než jsem po pobytu v blázinci našel,co jsem vlastně četl naposledy. Teď už vím,byla to Grilovačka. Dočetl jsem zbývající. Jsi fakt dobrá,jen tak dále.
Tomáš,navrátilec z Bohnic.

3 Anicka Anicka | 27. dubna 2015 v 15:25 | Reagovat

Super příběh, my s manželem slavíme jen 1. máj, protože je to zároveň i naše výročí. Loni jsem od něj dokonce dostala tyto hodinky http://www.brawat.cz/just-cavalli-hodinky, už se těším na ten letošní :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama