Tetování

6. března 2014 v 18:15 | GABATE |  Tetování
Tetování
V době mého mládí byla každá "kérka" vlastně ukazatelem na někoho, kdo byl v "lapáku". Vlastnoručně nebo s pomocí ostatních spoluvězňů si potrestaní tlačili pod kůži inkoust. Obyčejně nebývali moc kreativní. Na těle tetovaných se objevovala srdíčka se jménem, či iniciály někoho, kdo na ně čekal na svobodě. Obrázky byly nebarevné a všechny vypadaly stejně. Možná šlo o jednoho autora.
V dnešní době bylo tetování povýšeno na výtvarné umění. Když se to nepřežene a tetovaná osoba nevypadá jako omalovánky, tak proč ne.
Doma mám velmi kreativní dcery. Jedna si tetování přála již k patnáctým narozeninám. To jsem zamítla. Proč prudit již na ZŠ. Smířená, vymyslela jiné přání. Ona a její kamarád vyzdobili její, v tu dobu dětský pokoj. No, co, pokoj obývá sama, tak ať tvoří.
Přijel kamarád, přivezl plné auto sprejů a dali se do práce. Po týdenní fušce jsem směla ohodnotit jejich práci a pochválit dárek, který jsem financovala.
Vstoupila jsem do původně útulného pokojíčku, za kterého se stalo peklo. Ze stěn se na mne šklebily pro mě cizí a velmi velké nápisy a šklebící se obličeje. Tímto dárkem si dcera zajistila klid a v podstatě nemusela ani věšet na dveře ceduli - zákaz vstupu. Ujistila mne, že je nadšená a lépe to dopadnout ani nemohlo. Dělala jsem, že sdílím její nadšení.
Pokoj vydržel svou výzdobu až do dceřiných osmnáctin. Jakákoliv barva se vždy loupala již během dvou let. Tato výzdoba držela, jako by mi to dělala naschvál.
S osmnáctým rokem tu byl opět nápad s tetováním. Dál už jsem zakazovat nezvládla. Cenila jsem si, že mi již úředně dospělá dcera ukazuje návrhy a přemýšlí nad mými námitkami. Obrázek i místo na těle bylo vybráno a došlo k realizaci. Tajně jsem doufala, v miniaturní malůvku na bedrech. Jaké však bylo moje překvapení, když se mi vrátila moje dcera od " tatéra" s obrazem přes celá bedra. První, co mě napadlo, bylo - tohle už neoprýská. Zvykla jsem si. Po letech k prvnímu obrázku přibyl druhý, na noze. Dnes dcera vychovává dvě děti a nemá čas na další inovaci svého těla.
Nejmladší dcera nebude přece zaostávat. Již poučena, vydržela čekat až do svých osmnáctých narozenin, aby se vytasila s přáním - dát se tetovat. Její přítel už nějaké obrázky po těle má a "mami, prosím tě, mohla bys mu namalovat nějaký návrh, aby tam byla pavučina, oheň a karta?" Výtvarno mě baví, byla to výzva. Asi trochu blbnou, proč bych to nezkusila. Dala jsem se do práce, načrtla jsem pár návrhů a předala. Netrvalo dlouho a nemladší dcera přišla s ovázaným ramenem ruku v ruce s přítelem, který měl zalepený biceps. Polilo mě horko, už jsem tušila. Pochlubili se. Dceři na rameni vykvetlo spoustu kytek a jejímu příteli se na bicepsu objevil můj návrh s kartou, pavučinou a ohněm.
Léta plynou, bylo mi padesát a dlouho jsem přemýšlela, co si přát, na furt. Pomohly mi moje dcery. "Mami, dej se tetovat." Nápad jsem okamžitě zavrhla, ale po delším přemýšlení …proč ne.
Vyrůstala jsem v době Beatles, tuhle dobu a květinové děti jsem milovala. Můj oblíbený muzikál je Hair. Tak proč si nedopřát malého broučka někde na nenápadném, neintimním místě.
Dokázala jsem to. Brouk mi sedí u dekoltu, v zimě na mne jukne v koupelně a celé léto se se mnou kouká na svět.
Jenom v ordinaci, při poslechu mého dechu sjíždí pohled mého lékaře na můj obrázek a dech se zrychluje jemu.
GABATE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 8. března 2014 v 8:50 | Reagovat

Hele holka, nenaváděj. Letos slavím padesátku a už mě napadla malá jehlička na rameni, nebo že by rovnou šicí strojíčěk? A to jsem zřejmě zažila první zástavu srdce, kdy moje dcera odhalila na rameni čínskou růži.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama