Bude válka

28. března 2014 v 15:47 | GABATE |  Bude válka
Bude válka
"Kam jdeš?" ptal se manžel bohém své manželky v šest hodin ráno. Manželka Zuzana patří sice také do kategorie "bohémů", ale…na svých bedrech nese zodpovědnost za své staré rodiče, kteří již nejsou úplně fit, za své dvě dcery, vnučky a manžela bohéma. Ruku v ruce s odpovědností jdou i finanční problémy. Hypotéka na barák se musí každý měsíc zaplatit, provoz domácnosti taky něco obnáší, "Tak kam bych asi tak šla? Jedu do práce, kde zvoní v osm hodin, kde budu umravňovat malé despoty a vysvětlovat jim, že i výtvarný projev je pro ně důležitý."
Speciálně dneska se Zuzana do práce "moc těšila". Spala asi tak hodinu. Během noci řešila zdravotní problém svého otce, kterého si spolu s maminkou ubytovala ve své domácnosti. Tohle řešení jí přišlo jako nejjednodušší. Stejně by musela k rodičům dojíždět a pomáhat jim. Pod jednou střechou se problémů nezbaví, ale ušetří čas, který by trávila na cestách. Řidičák už vzdala. Párkrát se pokusila zdolat v autoškole nástrahy řadicí páky, vyjela i do provozu. Se slovy "Za ty nervy mi to nestojí" opustila výuku a dál jezdí vlakem. (Mimochodem ulevilo se i jejímu vyučujícímu.)
Cestou do práce se jí znovu vynoří manžela otázka "Kam jdeš?" Teď jí vlastně dochází, že zaregistrovala pouze první část jeho otázky. Vždyť on pokračoval. Na to už neměla sílu. Co jí to vlastně říkal? Myslel to vážně? Snažil se ji přesvědčit o tom, že je nesmysl jezdit do práce, (ne proto, že by se o ni chtěl postarat a sejmout z ní tíhu finančních starostí) ale z přesvědčení, že bude válka. Vybavila si jeho poslední větu, která za ní povlávala již na odchodu. "Polsko zmizí a po nás je amen." No a to čeká Zuzanu hned po příchodu do práce místo přivítání další otázka od malého žáčka. "Odkud jsi přijela?"
Obrnit se, dojít do práce, navlíknout na sebe mantl, sednout si před školu s kafem a cigaretou a chvilka klidu v hloučku kouřících kolegyň, které mají taky své problémy a bolístky. Tady se dá všechno zlehčit a společně pomluvit vlastní chlapy. Zjistit, že některé kolegyně jsou na tom ještě hůř, řešit problémy druhých…nezabřednout.
Zahodit vajgla, umýt hrnek a jít se věnovat dětem. Ty sice za nic nemůžou, ale jejich dotěrné otázky stojí taky spoustu úsilí. Zuzana patří mezi výjimečné lidi a mezi dětmi zapomíná na domácí problémy. Práce ji pohltí a výsledky stojí za to.
V poledne už přemýšlí nad svým dalším programem a nad problémy, které se týkají její osoby. Musí k zubaři. Už týden má obroušené zuby, potřebuje nasadit korunky. Dneska to zase nestihne, neví, jak je na tom táta. No co, vždyť už si na to docela zvykla. Estetiku už neřeší a to, že jí při styku se vzduchem zuby trnou, jí vadí jenom při kouření a to se dá vydržet. Síla nikotinu za to stojí.
V hlavě má ve frontě ještě hodně úkolů, které musí během dne zvládnout. Snaží se je seřadit a hledá klíč, podle kterého by postupovala a seřadila problémy podle stupně důležitosti. Začíná řešit finance. Musí poslat splátku, to obnáší cestu do banky. Po cestě nakoupí. Snad stačí vlakový spoj tak, aby byla doma ještě za světla. Zahrada taky potřebuje uklidit. Musí si najít čas během víkendu. Manžel bohém bude snad uklizený ve svém studiu. Pokud stačí nakrmit celou rodinu, má odpoledne volno a může se vrhnout na své kytky. Na zahradě zapomíná na problémy. Vyčistí záhony i hlavu. Doufá, že ji počasí nezklame a sluníčko bude hřát.
Pomalu končí pracovní doba. Zuzana zjistila, že je po probdělé noci totálně vyčerpaná. Úkoly, které si ráno naplánovala, odsouvá na další den, ono se to nezblázní. Bere mobil, objednává taxi, odjíždí domů do peřin. Je vyřízená. Cesta taxíkem jí sice stojí tolik, kolik si během dneška vydělala, ale co, vždyť bude válka. Říkal to ráno manžel, tak proč si dělat vrásky.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 3. dubna 2014 v 9:06 | Reagovat

Uz se mi zaselépe dýchá, když si přečtu, ze v tom nejsem sama ....supr dik Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama