Stáří?

19. února 2014 v 15:03 | GABATE |  Stáří?

Stáří ?
"Babi, jsi stará, buď ráda, že jsi ještě neumřela," pravil pětiletý vnuk u lívanců, které jsem pro něj celé dopoledne obracela u sporáku. "Neříkej to, babičce by to mohlo být líto," zasáhla dcera.
Čas běží a roky nepočítám, jenom děti nějak rychle dospěly a vnoučata rostou. Každopádně mi můj vnuk zasel semínko k zamyšlení. Stará, stará, jak se to vlastně pozná? Kdy to začíná a co to obsahuje, být stará? To, že už nenosím bikiny, že se oblékám celou zimu tak, abych nemrzla. Odhodila jsem bundičky do pasu. Ty jsem stejně nikdy nenosila.
Nevím, odkud se bere metr na stáří. U pokladny v hypermarketu jsem neustále "mladá paní". Stáří nám pošoupla i dnešní doba. Do důchodu odchází opravdu starci.
Já jsem stále v produktivním věku. Moji rodiče jsou stále naživu a jsou chvála bohu zdraví. Ani oni mi nepřipadají staří. Mají stále své zájmy a stále mají málo času…prostě takhle je znám již přes půl století.
Moje kamarádka Hanka má už jen maminku, která překročila osmdesátku, znám ji a ani ta mi nepřipadá stará. Pravda, Hanka už se bojí nechávat ji samotnou na vesnici v baráku. Nejde ani o to, že by se nezvládala sama o sebe postarat, spíš o to, kdyby se náhodou něco přihodilo. Čert nikdy nespí, maminka může škobrtnout, upadnout…Nedá se nic dělat, rodina vyřídila mamince ubytování v domově důchodců. Na víkendy si ji Hanka bere domů. Prostě přes týden je maminka ve školce a víkendy tráví obyčejně s Hankou.
Maminka je kalupinda, běhá, má ráda společnost…a tady je kámen úrazu. Kalupinda má ráda společnost. Ve školce už všem všechno povyprávěla a nic nového se od svých kolegyň nedozvěděla. Školkové kolegyně sice věkem spadají do stejné kategorie jako kalupinda, ale…ta potřebuje neustále nové podněty. Nerada jen tak posedává a o seriálech, které sleduje, si také ráda s někým popovídá. V kolegyních ve školce vidí pouze babky, které si přepočítají své prášky a mají rády svůj klid. Od pondělka do pátku se to dá vydržet, dobře tu vaří a v pátek přivezou kalupindu k Hance.
Hanka se snaží uspořádat svůj program i byt tak, aby byla spokojená celá rodina. Její program spočívá v tom, věnovat kalupindě nejen svůj čas, ale i svůj pokoj. Sama se odstěhovala do obýváku a spí na sedačce. Do bytu patří ještě manžel a syn.
Slovo víkend předpokládá odpočinek před nástupem do zaměstnání. U Hanky je to čas, který podřídí potřebám všech zainteresovaných v jedné domácnosti. Uklidit, vyprat, nakrmit celou rodinu, usmívat se, najít si čas na posezení s kalupindou a vyposlechnout drby ze školky, přitom pozorovat, jestli se opět něco neděje.
Při posledním víkendu byla kalupinda nezvykle potichu, až apatická. Starostlivá Hanka ji odvezla do nemocnice, kde ji hospitalizovali. Zde byla kalupindě ze strany medicíny věnována veškerá pozornost. Všechny testy i vyšetření dopadly na výbornou a rozhodně popíraly fyzický věk vyšetřované. Kalupinda při změně prostředí pookřála, každý den ji chodila navštěvovat celá starostlivá rodina. Program měla báječný, tak kam pospíchat.
Blížil se termín opuštění nemocnice. Kalupinda si postěžovala na malý zájem ze strany rodiny, až se jí zase drobet přitížilo. Hanka byla na pohovoru s ošetřujícím lékařem, který jí opatrně nastínil problém a upozornil na možnou návštěvu sociální pracovnice, která hájí zájmy kalupindy. V tom fofru se Hanka zapomněla zeptat, kdo hájí její zájmy.
Doma si Hanka nalila o panáka vaječného koňaku víc a přemýšlela o vlastní hospitalizaci na psychiatrii.
Ustála to, kalupindě slíbila pestřejší program, víkendy pouze v její rodině.(Občas suplovala i rodina bratra, kde se kalupinda necítila úplně doma. Zvykla si na "svůj" pokoj u Hanky.)
Všechno je při starém, kalupinda jezdí na víkendy k Hance, která se ještě nestačila zbláznit.
Tak jak vlastně vypadá stáří? Mám být ráda, že jsem ještě neumřela? Nebo je to obráceně. Rodino, třes se, ještě tady dlouho budu. Slíbila jsem si to.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela Jarolímková Michaela Jarolímková | 21. února 2014 v 22:43 | Reagovat

Rodina se třese a čtenáři se radují...už se těším na spoustu počteníčka...

2 Hana Topinkova Hana Topinkova | E-mail | 27. února 2014 v 9:31 | Reagovat

to je neskutečné, jak je to pravdivé a přitom k popukáni, báječné díky Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama