Plesová sezona

6. února 2014 v 18:24 | GABATE |  Plesová sezóna
Plesová sezona
Začala plesová sezona. Plesy se podle financí organizátorů, pořádají na různé úrovni a v různých prostorách. Takovým spolkům, jako jsou například zahrádkáři, myslivci nebo dobrovolní hasiči stačí pronajatá tělocvična od místního spolku Sokol. Ten se stále snaží zachovat původní myšlenky Miroslava Tyrše. Zapálení "sokolníci" organizují různé tělovýchovné akce a snaží se donutit k pohybu celou vesnici. Slety, ani spartakiády už nefrčí, každopádně za oslovení bratře bojují stále. Všichni potřebují peníze, tak proč nezneuctít občas místo, které slouží pro procvičení a posílení fyzické schránky (tělocvičny). Nanosí se stoly, židle, připraví se malé podium pro místní hudebníky. Nesmí se zapomenout na tombolu, která obyčejně skýtá všehochuť předmětů, které byly původně darované, možná již po několikáté. Po akci se prostor vyvětrá, náčiní, které se muselo potupně krčit někde stranou, se vrátí na své místo, kruhy vytažené až ke stropu se opět spustí.
Na tyhle, obyčejně vesnické plesy se vydávají všichni přátelé toho nebo onoho spolku. Přípravy jsou to velkolepé. Dámy vybírají róby a pánové zkouší svoje kvádra, jestli se jim od svatby nesrazila. Prostor tělocvičny je převlečen a vítá vyblejskané a usměvavé páry. Nikomu nevadí, že místní kutálka nemá ve svém repertoáru zrovna současné hity. Že zpěvačka občas ulítne v tónině. Vždyť jsou tady jiné podněty. Proč nepomluvit sousedku, která…"No podívej se, co si to na sebe navlíkla. Ona si myslím, že je jí snad dvacet. No, nečum na ní, chudák, ten její." K této zábavě patří i sousedské "zvaní se na panáka." Vlastně jde o pánský únik od dámy a od parketu. Dámy, cudně ucucávají u stolu víno a sledují cvrkot kolem. Po pár deckách si dodají kuráž, odhodí cudnost a začnou rejdit po parketu i s tou blbě oblečenou sousedkou. S přibývajícím promile alkoholu v krvi jsou již i z padesátiletých dam rozkošné diblice, které laškují a tančí do roztrhání posledních punčoch.
Přijela kamarádka Aduš. Daly jsme si kafe a probraly poslední drby. Pochválila jsem jí výdrž s elektronickou cigaretou a vynadala za její charitu. "Bože můj, už ty peníze nepůjčuj, vždyť jsi sama na pracáku." Tuhle moji připomínku smetla ze stolu se slovy " já vím, to bude dobrý…večer jdu na ples." Ledabyle otočila list a já se začala zajímat ryze žensky o detaily. Nešlo o ledajaký ples v tělocvičně. Šlo o prestižní ples, kde se stýká VIP společnost, smetánka města. Prostě ples na úrovni. S tím souvisí samozřejmě celá výstroj. Předpokládá to nejen super róbu, ale i super doplňky.
Začala jsem být zvědavá, jak to Aduš vyřešila. Začala mi popisovat svoji róbu. Trochu jsem znejistila již při popisu délky sukně. (Aduš má ráda mini). Nestačila jsem zareagovat, protože mě zaujal další popis jejího převleku. Aduš ukazovala od krku pod pas (konec konců, tam končila délka její sukně) a popisovala dva pruhy - kožené, které jsou všité do látky - nějaké. Já si představila dominu, ale Aduš zářila, tak jsem si nechala komentář pro sebe. Stejně by to nebylo nic platné. Konec konců, černá barva byla v pořádku. Ptala jsem se na doplňky. Na ty byla Aduš velepyšná. Kamarádka jí půjčila zlaté, mohutné náušnice - Dior a kabelku stejné barvy a značky. "Holka, já jsem poslední dobou tak zavodněná, že jsem pomalu nenavlékla ani prstýnky." Místo svých, na každém prstě jeden měla na každé ruce jeden.
Bylo odpoledne, ples začínal večer, ale holky po padesátce potřebují víc času na přípravu.Už nejsou holt tak hbité a těch barviček spotřebují také víc. Ještě mě Aduš ujistila, že je na dietě, tzn. Bez alkoholu, dopřeje si maximálně vinný střik. Rozhodla se, ples si vychutnat a chovat se jako dáma. Zase jsem jí to uvěřila. Slíbila mi, že se hned druhý den ozve a sdělí své zážitky. Bůh ví, třeba ji vyzve k tanci konečně TEN princ. Aduš míní…prostě jí to občas nevyjde. Druhý den, telefonát. "Holka, ani se neptej, doteď mi drnčí hlava…" Aduš zahodila předsevzetí zhubnout a být za dámu, to dá taky fušku. Místo střiku konzumovala čistý alkohol, který si vybral svou daň. Stačila mi sdělit, že vydržela skoro abstinovat do půlnoci. Místo prince přišel splín, oteklý nohy, tak co se neodvázat. Jedinou útěchou pro ni byl fakt, že ji v tomto stavu neviděla celá smetánka města, ale pouze polovina. (Ta, co méně vydrží a udržuje dekorum, odchází kolem půlnoci.)
Ještě mi stačila oznámit, že kabelku, o kterou se bála, jí nikdo neodcizil, ale ztratila jednu masivní, půjčenou, Dior náušnici. No Popelka z ní nebude.
Každopádně závěr plesu v tělocvičně nebo ve VIP prostorách je pro zúčastněné obyčejně stejný. Brnění hlavy úměrné k vypitému alkoholu, rozmazané šminky a sliby typu "Víckrát NE"
Jo a v tombole Aduš taky nic nevyhrála.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama