můj DNEŠNÍ nedělní mikro SVĚT

11. února 2014 v 18:50 | GABATE |  Můj dnešní nedělní mikro svět
Můj DNEŠNÍ nedělní mikro SVĚT
Každý den mi přinese něco jiného. Nemluvím o běžném týdnu, kdy jde vlastně o rutinu. Ale i sem se vejde občas něco nového. Jinak můj všední týden probíhá - ráno vstát, vyrazit do práce, po cestě zpět z práce něco nakoupit, uvařit, podívat se na zprávy, rozčílit se u politického dění, přikrýt se knihou a druhý den nanovo.
Na dnešní svět - nedělní se dívám růžověji. Ráno nezvoní budík, tím pádem jsem včera přečetla víc stránek a ráno si pamatuji děj knihy. Je tu neděle, manžel je na svém místě - u televize. Mladší dcera se celá a zdravá vrátila z flámu. Všechno je v pořádku. Já se postavím k plotně a uvařím oběd, na který jsou pozváni vnuci s mojí starší dcerou. Dnešní svět je pro mne zabalený do velkého rance lásky, který postupně rozbalují všichni moji blízcí. Oběd všem chutná, nad zbytky zamlaská další člen rodiny - pes.
Po obědě vysvětluji svému pětiletému vnukovi, že I Pad má dneska zakázaný. "Od rána držkuje a svou povolenou hodinu u PC má již vybranou." Řekla jeho máma. Snažím se zákaz ustát a být na straně starší dcery. Vytahuji karty, hrajeme, následuje další scéna. Vnuk nevyhrál. "Proč tam babi dáváš ty kule, když je nemám!!" Mezitím se něco nelíbí tomu menšímu, který si sice už všude doleze, ale jen tak něco se mu nelíbí a jeho máma se mu už pět minut nevěnuje. Manžela u televize jen tak něco nerozhází, je to kliďas, zesílí televizi. Na mladší dceři je vidět probdělá noc. Nasadila přiblblý úsměv, aby dala najevo, že je v pohodě a dnešní nedělní čas trávený v naší společnosti je to jediný, na co se těšila. Její přítel přijede až večer. Odpoledne si ještě pospí, aby se jí ztratily kruhy pod očima a z přiblblého úsměvu se stal úsměv přirozený.
Vnuci se starší dcerou odjíždějí, mladší dcera jde dohánět včerejší noc, manžel pokračuje ve svém programu - vytrvale sleduje televizi. Já uklízím hory nádobí a rekapituluji. V hlavě mi ještě zní pochvaly za můj oběd. V nose zůstala vůně batolete a nenápadného parfému starší dcery. Miluji dnešní svět, ve kterém se rozrostly moje role. S přibývajícím věkem jsem z role dítěte přešla do rolí: manželka, matka, babička, tchýně, snacha. V tomto směru je svět stejný jako svět v minulých stoletích. Tak proč se pořád někam honit, proč si nedopřát luxus toho, že se zastavím, užiju si každou roli, která mě zavazuje… K ničemu mne nezavazuje, je to přece přirozený vývoj - kolik času a lásky věnuji, tolik se mi vrátí.
S přibývajícím věkem se čas, alespoň mně, nějak zrychluje. Dřív jsem stačila vnímat začátek a konec týdne, dnes registruji začátek a konec měsíce, je to fofr. Snažím se zpomalit dnešní nedělní svět. Mám uklizeno, manžela stále na svém místě a prostor pro sebe. Přehlídnu nevyžehlené prádlo, zavolám kamarádce. Probereme spolu holčičárny, nalakujeme si nehty, pochválíme výběr vína, prohlédneme módní časopisy, pomluvíme vyzáblé manekýny a je tu večer.
Dnešní svět mi přinesl do mé domácnosti spoustu technických vymožeností, které na mne neustále pomrkávají i klidovém režimu. Před usnutím je všechny vytahuji ze zásuvky. Vezmu knihu, zítra je pondělí, nařídím budík a přečtu jen pár stránek. Pokusím se více si všímat i toho všedního dnešního světa. Vždyť i ten nabízí spoustu podnětů. Nesmím zapomenout a už zítra si začnu všímat…
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hana topinkova hana topinkova | E-mail | 13. února 2014 v 15:14 | Reagovat

Psala jsem jiz ráno, že po přečteni se mi hned udělalo lépe, už jenom proto, že je nás víc, to člověka zahřeje u srdička, je to báječné povidáni, jen vic takových povídek,at má člověk větší radost ze života.Dekuji za báječné ráno a přeji pěkné dny 'Hana- to z rána mi někam zmizelo

2 Michaela Jarolímková Michaela Jarolímková | 13. února 2014 v 23:09 | Reagovat

Při čtení na mne dýchlo krásno...krásno ,,obyčejného života´´.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama