Láska v každém věku

2. února 2014 v 17:23 | GABATE |  Láska v každém věku
Láska, slovo, jako každé jiné, složené z pár písmenek (Ještě ke všemu obsahuje dvě stejná). Hledala jsem definici - kladný, silný a emocionální vztah k osobě, ideji nebo věci. Je to fráze, která zahrnuje a suše oznamuje. Pokud vyslovíme slovo láska, je důležitý (znám to od svého manžela, který i při vyslovení otázky: "Pojedeme nakoupit?" hledá nějaký podtón) tón, intonace a vlastně i emoce se dají vyjádřit verbálně a vtisknout je do slova láska. Patří sem obdiv, zamilovanost, výsměch, respekt, despekt…
Obsah slova láska nás provází a formuje celý život. Začíná to vlastně již početím. I tady je to buď, anebo. Početí z nelásky končí buď interrupcí, baby boxem, nebo pohozeným právě narozeným dítětem u popelnice. Nejsem krutá, pouze realistická. Vždyť tyto informace jsou běžné ve zprávách a na internetu. Ten, kdo je počat z lásky má štěstí, je o něj pečováno již v prenatálním věku. Horlivé matky využívají každou informaci o tom, jak to malé již v děloze vzdělat. Například v kurzech angličtiny mimina, sice ještě nenarozená, ale již do sebe sypou anglickou gramatiku a slovíčka. V této době se mimča také rozhodují, která hudba je jim libá (při nelibých tónech se v děloze více hýbou a kopou "prý") Co když je to obráceně? To ještě nikdo nevyzkoumal, ale kurzů, které nabízejí prenatálním plodům, když, ne genialitu, tak alespoň nadání, je spousta. Kurzem přípravy k porodu projdou pouze vnější zúčastnění - rodiče. Tady se asi předpokládá, že se postará matka příroda, která plodu poradí, kudy na svět.
Dítě je na světě. První nádech, pláč a kýbl lásky, který byl okamžitě chrstnutý na malý uzlíček. Dítě vnímá lásku přes matčin prs a suché plíny. Zatím jí moc nevrací. To si jenom namlouváme, když se na nás usměje a natahuje ručičky - je to láska? Není, jde o malé despoty, kteří chtějí uspokojit pouze svoje potřeby (někteří jedinci s tímto postojem vydrží až do smrti). Dítě zanedlouho zjistí, že nejbližší je mu máma, která už sice odmítá půjčovat svůj prs a místo něj mu strká do pusy něco gumového, ale dá se to vydržet. Máma nabízí jiné podněty, chutě a libůstky. Tenhle věk si nikdo nepamatuje, snad právě proto, že lásku automaticky přijímal a emoce ještě neznal.
Šup a už je tu věk, kdy jsme vhozeni mezi ostatní despoty do kolektivu, kterému se říká školka a kde se máme "prý" socializovat. Bože to je blbý slovo. Vždyť tady jde jenom o to, prosadit se, dostat to co zrovna chci… Někdy to stojí mnoho úsilí, slz, dupání a stejně není po mém. Děti si začínají zvykat na prohry a první nelásky a to ještě netuší, že může být hůř.
Jak tak rostou, začínají se podobat čím dál víc mámě nebo tátovi. V období, které někdo nazval puberta, začínají holky nosit podprsenky a kluci skřehotat. Jejich hlas si nachází tu správnou tóninu. Je to doba, ve které začínají holky okukovat kluky, kterým je to zatím fuk. Kluků zájem je v tu dobu zaměřen na počítačové střílečky, automobilové závodění, někdy sport. Revoluce hormonů je v mužském pohlaví pomalejší. V některých případech je matkami tlumena do smrti. Jde o případy, kdy se matka rozhodne, že není na světě nikdo jiný, kdo by se mohl o jejího potomka postarat tak dobře jako ona. Prostě odmítá odstřihnout imaginární pupeční šňůru a pěstuje ve svém synáčkovi syndrom "jájínkovství".
Pokud jedinec i jeho okolí vydrží projít obdobím puberty bez ztráty, jak po fyzické, tak po psychické stránce, je vyhráno. Z jedince se stává jedinečný člověk. Kluci zjistí, že je přitahuje opačné pohlaví z mnoha důvodů. Proč si dělat hezky sám, když s holkou je to příjemnější. Proč se nepochlubit, když ta moje je tak pěkná a voňavá. Proč s ní nebydlet, když umí dobře vařit a postarat se o mne.
Nastává fáze spojení a ověření vztahu a lásky na úřadě. Nová rodina je vyrobena. Do každé rodiny, která je z počátku jen TY a JÁ patří i něco geneticky promíchaného NAŠE. Začne se vyrábět další malý despota.
Z původních matek se stávají babičky, kterým se rozrůstá vztah láska už nejen na vlastního jedince, ale na celou novou rodinu a hlavně na nový přírůstek. Role prarodičů sebou nese prý životní moudrost, zkušenosti, trpělivost, plný kapsy porozumění, a hlavně lásky. (Z vlastní zkušenosti vím, že i více návštěv u doktora, ale to odbíhám.) I babičky si zaslouží lásku nejen dávat, ale i přijímat a cítit, že jsou milované. Prapotomky jim nová rodina přiveze ukázat, nechá je pomazlit se s nimi, ale odjíždí. Babičky zůstanou na původním stanovišti a… Stává se, poslední dobou dost často, že se někteří dědečkové, kteří se leta starali o svou původní rodinu, zatetelí nad o dvacet let mladším objektem, začne v nich nová hormonální revoluce (někdy podpořena modrou pilulkou) a prchnou od babičky. Ta je chvilku pobouřená, ale když může dědek, proč by nemohla ona. Ve dvaceti letech i jí stačila rozkvetlá louka, nebo pár třešní za uchem a kluci byli celí vedle. Dneska už to musí dohonit drahým sexy prádlem, hezkou punčoškou a romantikou u láhve sektu, nejlépe u svíčky. Prádélko vynikne a pár defektů na těle (obyčejně poporodních) zanikne.
Kamarádka (taky babička) Aduš je zářným příkladem toho, že to tak prostě funguje. Tobogán života jí občas vyhodil z trati, ale nikdy to nevzdala. Po neveselé životní peripetii se zamilovala do o dvacet let mladšího zajdy. Láska jako trám. Ekonomiku Aduš řešit nemusela, tak proč si nedopřát i tenhle luxus - lásku. Svého zajdu, si Aduš velmi hýčkala. Pracoval pouze na sobě (posilovny) a ve zbylém čase na Aduš. Byl za to velmi odměňován. Přál si terénní auto, dostal ho. Pravda, asi za půl roku si přál jiné. Své původní přání, které mu Aduš splnila, dementoval slovy: "Jsi starší, tak máš být rozumnější a měla jsi mi to rozmluvit." No nebyl roztomilý? Aduš auto (jasně, že s finanční ztrátou) prodala. Zajda odjel se svou partou na dovolenou. Aduš vysvětlil, že si musí od sebe odpočinout. Aby nebyl zajda před kamarády za chudáka, půjčila mu Aduš svou zlatou kartu. Netrvalo dlouho a telefonát od zajocha z ciziny. Kartu sice měl, ale návod, jak se dostat k financím z toho blbýho automatu postrádal. Aduš trpělivě vysvětlila kam zastrčit kartu, kam a jaký kód… Nejen, že přišla o finance z karty, ale ještě zaplatila mezinárodní hovor, který trval díky nízké inteligenci jejího zajdy půl hodiny. Se zajdou ještě chvilku vydržela, a dneska?!
Přišla na to, že začne rozmazlovat sama sebe. Občas navlékne sexy prádélko, rozsvítí svíčku, otevře sekt a předvede gazelu. Jenom ty nohy nesmí vyhazovat tak vysoko. Bože, co kdyby jí vylítla plotýnka.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela Jarolímková Michaela Jarolímková | 3. února 2014 v 6:53 | Reagovat

Moc pěkně jsi napsala o pravdách života.
S lehkým úsměvem na rtu jsem hltala slovo od slova.Už se těším na další článek.

2 Ladislava Falátová Ladislava Falátová | 5. února 2014 v 8:53 | Reagovat

Jsi neuvěřitelná,dnešní ráno jsem se začetla a a řádně se probrala do reality se slzamy v očích od smíchu šup už se těším na další čtení

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama