Aduš zachránce

14. února 2014 v 14:17 | GABATE |  Aduš zachránce
Aduš zachránce
Volá Aduš, ráda by přijela na návštěvu a zároveň mě žádá o nocleh. Ráno jede na odběr krve a na kontrolu k lékaři, kterého má 50km vzdáleného od svého bydliště. Pokud přespí u mne, ušetří hodinu. Jedním dechem mi oznamuje, že si uděláme sice hezký, ale střízlivý večer. Nepotřebuje, aby jí k výsledkům z krve přibyla diagnóza: alkoholik. Respektuji její rozhodnutí, jedu nakoupit, míjím regál s alkoholem a hledám nějaký dobrý čaj. Aduš přijede až večer, nikam nespěchám. Proběhnu celý hypermarket, váhám nad něčím sladkým, zavrhnu to. Škrtám nákup, v košíku se mi krčí jenom čaj, snad jsem vybrala dobrý. No to bude večer! Dvě báby u čaje. Mohly bychom začít štrykovat. To už by bylo úplně babkovské posezení. Dřív se dralo a drbalo, dneska se společnost moc nedruží. Babky sedí u internetu a baví se úplně jinak. Rejdí po sociálních sítích, sledují Ordinaci v Růžové zahradě.
Večer je tu, Aduš dorazila. Je opět za frajerku, cinká a blýská se jí i podprsenka. Už mezi dveřmi se znovu přesvědčuje, že alkohol dneska opravdu ne. Na dietu taky zapomněla, dřímá v ruce kýbl z KFC. Když nebudeme popíjet, tak se alespoň nacpeme. Dobře.
Ještě jsme se nestačily ani pořádně přivítat a už slyším: "Holka včera jsem byla po dvaceti letech v kině." Divím se, a ptám se, jak se jí to líbilo? Za našich mladých let se promítalo na plátno, kotouče s filmem drnčely a místo sálu byla pronajatá kočárkárna v panelovém domě. Vinnetou byl v tu dobu akčním hrdinou. Trochu se podobal české verzi Mirka Dušína. Aduš zmínila, že o multikinu měla úplně jinou představu, ale vydržela psychologické drama s titulkama.
Kino nebylo pro Aduš zas tak zajímavé, nezaujalo a zas tam dlouho nemusí. Otáčí list a začíná vyprávět o kamarádce, která jezdí na chatu tam, kde Aduš bydlí. Celá vesnice je vlastně chatová oblast. Starousedlíků je tam pár a mezi ně patří i Aduš. Ptala jsem se, jestli se doma sama nebojí. Odpověď byla rychlá: "Pokud by mě někdo přišel znásilnit, křičela bych hurá, ukrást tam není co a proč by mě zabíjeli. Já ani nezamykám, nechci, aby mi rozflákali okna nebo dveře." No nemá to logiku? Po zdolání celého kyblíku kuřecích smažených nožiček s horou hranolků Aduš napadlo, že jí budou dělat testy i na cholesterol. Znovu jsem nabídla alkohol, odmítla se slovy, že pro vysoký cholesterol bude mít alespoň důvod. A to, jestli je alkoholik vědět nemusí, občas si to o sobě myslí, ale tutlá to, tak proč to mít úředně potvrzené.
Kamarádka Adušky tráví na chatě celé léto, v zimě jezdí jenom na kontrolu objektu a občas vyvětrat. Tentokrát přijela vyvětrat a při té příležitosti oslavit narozeniny své příbuzné, která bydlí kousek od její chaty. Aduš jí slíbila, že ji na zmiňovanou oslavu odveze. Kámoška se chtěla blejsknout, vždyť u příbuzných nebyla ani nepamatuje, tak ať vidí. Nabídku odvozu s díky přijala, po cestě by si umazala střevíce a make-upu nedělají dobře teplotní změny.
Holky se domluvily na třetí hodinu. Aduš je nejen zodpovědná, když něco slíbí, je na ni spoleh, zároveň je dochvilná a dochvilnost předpokládá i u druhých. Ve čtvrt na čtyři ještě kámošku omlouvala, přece jenom potřebuje více času, aby si pomocí barviček ubrala pár let a to dá práci. Už jí není padesát. V půl čtvrté už začala být Aduš nervózní a rozhodla se zjistit, co se děje.
Vyrazila na kontrolu. Kamarádku našla doma v neutěšeném stavu. Do společnosti příbuzných chtěla kamarádka původně vplout s dobrou náladou, kterou se rozhodla povzbudit alkoholem. Po první skleničce to ještě nebylo úplně ono. Nějak přepískla tu správnou porci a po celé láhvi to už zase nebylo ono. Nastoupil splín, který rozmazal make-up a stávkovala i její motorika.
Aduš zasáhla, uvařila kafe, chvilku se snažila používat utěšovatelské věty i tón. Omluvila kamarádku u příbuzných z důvodů náhlé virózy. Otevřela si vlastní lahev, u které popotahovala z elektronické cigarety. Kamarádku uložila a s pocitem zachránkyně si šla pustit detektivku na vlastní televizi, kterou bude sledovat z vlastního kanape ve vlastní chatě.
Není nad to bydlet na samotě. Kamarádka je tu jedna a jezdí jenom občas, pokud by jich bylo víc a takhle by všechny chlastaly, asi by se Aduš ulítala a z detektivky by nic neměla.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama