Aduš pracuje

23. února 2014 v 15:16 | GABATE |  Aduš pracuje
Aduš pracuje
Padlo rozhodnutí, Aduš musí mezi lidi nebo se zapomene verbálně vyjadřovat. Bojí se, že začne brzo štěkat. Ona a její dva psi žijí na samotě, není s kým komunikovat a psům už rozumí. Rozhodila sítě mezi své známé, bohužel žádné lukrativní místo nebylo v dohledu. Začala si pohrávat s nápadem vrátit se do původně své restaurace. Zde začínala jako výčepní a servírka. Provozovnu opouštěla jako manažerka. Celý provoz rozjela a svěřila svým dětem.
Nevím, jestli funguje telepatie, ale v tomto případě jsem na ni uvěřila. Jen co Aduš pojala tento nápad, volal její syn, který jí nabídl, jestli se nechce vrátit do své restaurace, ovšem opět na místo výčepní a servírky. Aduš zajásala a slíbila synovi, že nastoupí. Všechny kontroly u lékařů měla za sebou. Čekala pouze na výsledky. Vrací se do známého prostředí, k práci, kterou také zná a má ji ráda. Nemohla dospat, ráno vyrazila v osm hodin, pro ni za kuropění, aby stačila otevírací dobu v deset hodin.
Celý den strávila v poklusu s půllitry. Několikrát se přezouvala. Vyzkoušela boty na "kramflíčku", nebylo to ono. Druhé botky byly plné, šněrovací, také se neosvědčily. Skončila v pantoflích, které jí byly sice o několik čísel větší, ale byly pro její oteklé končetiny nejpohodlnější.
Na place vydržela dvanáct hodin. Byla na sebe pyšná. Štamgasti ji nejen, že poznali, ale i přivítali. Panáky Aduš odmítla, vždyť ještě nezná výsledky krve a trochu se bojí o svá játra. Byla jsem se za ní podívat, abych ji podpořila v pracovním zápalu. Slušelo jí to jako vždycky, usmívala se, i když mi stačila špitnout, že jí asi brzo upadnou nohy (zrovna měla plné boty).
Druhý den večer jsem jí volala, abych se dozvěděla, jak to všechno zvládla. Ještě než jsem se stačila zeptat, už ze sebe chrlila. "Holka, ještě jsem si od rána nesundala župan, všechno mě bolí. Bolej mě i kořínky vlasů, bolí mě za ušima. Jsem totálně vyřízená. Napustila jsem si vanu, nalila tam nějaký "prý" regenerační byliny. Piju byliny. Namazala jsem se něčím proti bolesti. NIC. Nedolezu ani do postele."
Přerušila jsem její monolog a ptala jsem se, kolik už si vydělala. Odpověděla, že je jí to jedno. Jestli to bude takhle pokračovat, stejně nic neutratí, protože nedoleze do auta a nic nenakoupí. To, že bude jeden den v práci, potom si bude dva dny lízat rány, si nemyslela. Každopádně jí týden rychle uteče a zase bude bohatá, možná i hubená, protože nemá chuť na nic.
Přerušila náš rozhovor s omluvou, že má druhý hovor a že se ještě ozve. Netrvalo ani pět minut a Aduš volá. "Představ si, volal mi můj doktor, že výsledky mám v pořádku, že jsem úplně zdravá. No rozumíš tomu? Já tady umírám a on mi řekne, že jsem úplně zdravá. Jo játra mám v pořádku, tak jestli dolezu k lednici, tak si otevřu víno." To byla jediná pozitivní zpráva.
Aduš už mě vlastně sama nabádá k sepisování jejích příhod. Oznámila mi, že už se nemusí bát Alzheimera. Všechno si přečte. Nápady jen srší. Další její nápad byl uspořádat seznamku. Já bych dávala autogramy a ona by vystupovala jako hlavní postava. Samozřejmě za provizi. Říkala jsem jí, že už má své obdivovatelky. Moc se jí to líbilo, jenom jí bylo líto, že to nejsou obdivovatelé.
Aduš patří do kategorie těch žen, které nemají čas zestárnout. Nepočítá roky, které ji dělí od doby, kdy pobíhala po place do dneška, kdy zase pobíhá, ale…fyzická schránka si leta pamatuje a přece jenom není tak pružná a dává to najevo.
Věřím tomu, že Aduš nejen, že vydrží, ale přechytračí i své fyzično. Už na tom začala pracovat. Pořídila si bederní pás - proti bolestem zad, ortopedickou obuv - proti otokům a bolesti dolních končetin. V kabelce vyměnila pudr za Ibalgin mast - proti bolestem svalů. Ibalgin prášek proti bolestem hlavy.
Na další směnu půjde vybavená a připravená, nic ji nezaskočí. A tajně doufá, že zvládne i nakoupit. A jí věřím.
GABATE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ladislava Falátová Ladislava Falátová | 24. února 2014 v 14:42 | Reagovat

Neřekla bych to líp,jsi úžasná a už jsem se i chechtala až jsem se za břicho popadala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama